Mastinjak

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

tema odprta - 16. avg 2004 12:26 | ogledi: 5.676 | odgovori: 18

Pred kratkim sem bila na Veliki planini, kjer so nam v kočici prijatelji postregli z čudovito jedjo. Na daleč je izgledala kot polenta, ko pa jo je gospodinja stresla na krožnik še toplo, me je spomnila na kajmak. Mazali smo jo na kruh ali pa jedli z žlico s kruhom in ostalim narezanim. Jed naj bi vsebovala posneto smetano, moko, jajčko - neobvezno, vse to nekako kuhano in slano. Ime pa naj bi imela "mastinjak", se mi zdi. Mi lahko kdo pove kaj več o jedi?

lp Maša

Temo je spremenil(a) limona dne 16. avg 2004 12:27:17

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

16. avg 2004 12:39

Ravno včeraj sem jo jedla na Krvavcu. Razložili so mi, da je to kuhana smetana. Me pa tudi zanima recept, če ga kdo ima. Suzi

martinas  

član od: 26.7.2002

sporočila: 23

16. avg 2004 13:06

To je "masovnek", ki je ponudba planinskih koč v okolici Tržiča. Sestavine: smetana, koruzna moka, jajca. Točnega recepta pa na žalost ne vem, ga bom pa poskušala najti. Lep dan, Martina martinas

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

16. avg 2004 13:57

Enkrat sem si z neta potegnila tole: Masovnek s kislim mlekom Masovnek je izvirna domača hrana naših dedkov in babic. Sestavljena je iz smetane soli ter ajdove moke.Smetano zavremo ,posolimo ter dodamo moko in mešamo toliko časa,da odstopi maščoba. Postrežemo ga s kislim mlekom. Sestavine niso natančno določene, zato tudi še nisem pripravila. Moko pa verjetno lahko mirne duše zamenjamo za koruzno. Upam, da bo kdo znal podrobneje pomagat, tole je za prvo silo! LP, Stanka

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

16. avg 2004 15:26

Martina bo vrjetno kar držalo, smetana, koruzna moka, jajce. Gospodinja je rekla, da se to lahko dela le iz posnete smetane krav na planini, sicer ne gre. Je že sama večkrat poizkusila. Z imenom sem pa res "udarila mimo". LP Maša limona

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

16. avg 2004 17:59

Kdaj pa jajčko? To mora bit božansko. Lumpica

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

16. avg 2004 18:37

Evo recepta za masovnek (direkt od planšarjev z Jezerskega) 1 sladka in 1 kisla smetana, sol 2 žlici ajdove ali koruzne moke Obe smetani zavremo in posolimo. Počasi dodamo moko in ves čas na ognju mešamo, dokler ne odstopiu od dna posode. Serviramo s kislim mlekom. Je pa to ena kalorična bomba, pravzaprav zelo težka hrana, meni je kar obležala v želodcu, čeprav je bilo zelo dobro. Sweetie

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

16. avg 2004 19:59

Res mora biti planinska smetana.Jaz sem probala narediti s tisto iz trgovine.Samo probali so ,drugo je šlo vse v smeti. lp goga

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

16. avg 2004 20:14

Ni prav nobeni uspelo? Moramo priti v Tržič ? Jutri poskusim - kar bo pa bo. Lumpica

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

16. avg 2004 22:50

Hoj, Če boste delali masovnek s metano iz trgovine, vam moja mama svetuje, da izberete čimbolj mastno smetano. Uspe sicer tudi s to smetano, vendar ni isti okus, pa še težje se "zavrti oz. usuka" (glej recept). Mi kupimo smetano od kmetic na tržnici, ne "matramo" krav s planine , pa še pozimi itak ni krav na planini, mi pa tudi takrat radi jemo masovnek. Fora je v tem, da mora biti smetana čimbolj mastna. Pa še namig za tiste, ki kaj lazite po planinah okoli Tržiča (za drugje ne vem, najbrž pa tudi velja): včasih se v planšarijah da kupit tudi samo smetano, da lahko sam doma skuhaš masovnek. Samo vprašat je treba, sami od sebe je ne ponujajo. Tale recept je za tržiški masovnek, ki je malo drugačen od tistega, ki ga delajo na Jezerskem. Je bil pa že velikokrat preizkušen (gre iz generacije v generacijo)... MASOVNEK Zavreš pol litra domače kisle smetane. Pred tem posebej zmešaš 2 žlici koruzne ter žlico in pol bele moke. Od mešanice vzameš dobri dve žlici in zamešaš v vrelo kislo smetano (pa ne odstavljaš s štedilnika, samo zmanjšaš temperaturo, zato je boljše kuhat na plinskem štedilniku). Pri tem je treba močno mešati, da se ne naredijo grudice oz. če se že naredijo, da se razpustijo. Mešaš toliko časa, da se naredi "cmok" in maščoba izstopi (cmok se mora "zavrtet oz. usukat"). Posoliš (kar precej, 2-3 ščepce). Na koncu zamešaš eno celo jajce. Odliješ maščobo in postrežeš. Pri nas to jemo s kruhom. Je pa res, da je jed zelo nasitna in težka. Je ne priporočam tistim, ki imajo težave z želodcem. Pa veliko uspeha in dober tek, maja

maricaduso  

član od: 21.3.2003

sporočila: 78

17. avg 2004 14:38

Masovnek in žganci je res težka kombinacija, zato priporočam, da jo zaslužite s hojo v hribe in tam tudi porabite. V okolici Tržiča poznam dve planini na pobočju Dobrče (Lešanska in Bistriška), kjer vam naredijo izredne žgance in masovnek ter kislo mleko, samo pazite, porcije so ogromne, vsaj masovneka, tako da je ena porcija dovolj za dva. Pa dober tek!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti